Skaitinys

Ten, kur gieda vėžiai

Ne taip dažnai tenka atrasti įtraukiančią it magnetas knygą, kuri leidžia pabėgti nuo kasdienybės rūpesčių. Būtent tokia yra „Ten, kur gieda vėžiai“ novelė.
Vis dėlto 2018 m. vasarą leidyklos darbuotojai, leisdami pirmąjį 28 000 egzempliorių knygos tiražą, nedėjo per daug vilčių į pensiją išėjusios biologės Delia Owens romaną.

Tačiau „Ten, kur gieda vėžiai“ knyga pranoko visų, įskaitant ir pačios autorės, lūkesčius. Dar tais pačiais metais novelė tapo „New York Times“ bestseleriu. 2019 metais buvo pripažinta kaip perkamiausia pasaulyje metų knyga, o pagal pasakojimą Reese Witherspoon sukūrė filmą, kuris, beje, Lietuvos kino teatruose pasirodys jau šių metų rugpjūčio mėnesį. Knyga keistu pavadinimu ir netelpanti į jokį žanrą tapo tikra knygų pasaulio sensacija.

Išlikimas


„Ten, kur gieda vėžiai‘ – pasakojimas apie mergaitę, vardu Kąją Klark, kurią vietos gyventojai vadino „pelkių dukra“. Ji gyveno atokiame Šiaurės Karolinos miestelyje tarp pelkių ir gyvūnijos.
Pagrindinė siužeto linija apima 1952-1970 metus, sekant Kajos gyvenimą nuo 6 iki 25 metų amžiaus. „Pelkių dukros“ vaikystė labai sunki. Dėl smurtaujančio tėvo, ją vos 7 metukų palieka mama. Vieną dieną ji tiesiog pasiima mažą lagaminuką ir išeina. Netrukus po jos išeina ir vyresnės Kajos seserys bei broliai. Mergaitės tėvas kurį laiką dar gyvena kartu, tačiau nei 10 metų nesulaukusi Kaja lieka visiškai viena, palikta išgyventi laukinėse pelkėse.


Iš pradžių ji bijo įvairių gyvūnų skleidžiamų garsų ir gamtos, tačiau laikui bėgant, tampa jos dalimi. „Kartais naktį ją pasiekdavo garsai, kurių ji neatpažindavo, kartais baugiai šoktelėdavo, per arti trenkus žaibui, bei kai suklupdavo, ją griūvančią kaskart sugaudavo tik žemė. Kol pagaliau, vieną atminty neįstrigusį akimirksnį, širdperša kažkur suslūgo kaip vanduo, susigeriantis į smėlį. Nedingo, bet nusėdo giliai giliai. Kaja priglaudė delną prie alsuojančios, įmirkusios žemės ir pelkė tapo jos motina“.
Nejučia gamta tampa mergaitės namais ir mokykla. Kaja mokosi išgyvenimo ir bendravimo iš ją supančių vabzdžių ir paukščių. Ji įgyja maskuotės gudrybių, kad išvengtų pamokas praleidžiančių pareigūnų, įgyja medžioklės įgūdžių, kad galėtų maitintis ir išgyventi pardavinėdama žuvį ir midijas.
Maloniai stebina knygoje aprašomas gamtos ir žmogaus santykis. Pasirodo, žmonės turi daug daugiau bendrų gijų su gyvūnais nei gali įsivaizduoti.
„Ten, kur gieda vėžiai“ gvildenamos įvairios temos: šeimyninės problemos, meilė, ryšys tarp gamtos ir žmogaus, išlikimas, tačiau pagrindinė tema – vienišumas. Kaja, kaip ir dauguma žmonių, svajoja apie artimą žmogų, kuris jos nepaliktų ir mylėtų. Ji bando ieškoti ryšio su miestelio žmonėmis. Tačiau šie nuo jos nusisuka ir pasmerkia. Taigi, jei iš pradžių Kajai išlikti yra sudėtinga vienai gamtoje, vėliau jai sudėtinga tampa būti tarp žmonių.


Meilė


Izoliuota ir apleista Kaja sugeba ne tik išgyventi gamtoje, tačiau ir surasti meilę. Merginos paslaptingumas, trapumas, išskirtinumas ir meilė gamtai sudomina Teitą Vokerį, kuris taip pat domisi laukiniu kraštovaizdžiu. Paaugliai susidraugauja. Vaikinas išmoko Kają skaityti ir supažindina su plačiuoju knygų pasauliu. Jie vienas kitą įsimyli.

Kajos gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, kai ji susipažįsta su Cheisu Endriusu. Laukinis merginos grožis nepalieka abejingo „miestelio pažibos ir geriausio įžaidėjo“. Populiariausias miestelio vaikinas, įsimylį Kają, tačiau tuo pačiu slepia judviejų bendravimą nuo šeimos ir draugų.
Vieną rytą miestelio berniukai randa Chase‘o kūną. „Pelkių dukra“ tampa pagrindine įtariamąja žmogžudyste ir prasideda teismas.


Pabaigai


Nors veiksmas vyksta šeštajame ir septintajame dešimtmetyje, „Kur gieda vėžiai“ pasakojimas aktualus šiuolaikinei politikai ir ekologijai, nes kalbama apie rasistinį ir socialinį visuomenės susiskaldymą bei trapią ir sudėtingą gamtą. Daug dėmesio skiriama ir vienišumo temai, kaip žmogui yra sudėtinga susitvarkyti su buvimu vienam, neturėti į ką atsiremti sunkią akimirką. Skaitytojas knygoje ras visko: dalelę poezijos, dalelę meilės, detektyvo elementų, dramos ir mokslo. Vietomis knygoje galima atrasti nelabai realistinių situacijų ir kvestionuojamų dalykų, tačiau ar ne puikiai sukurtas romanas tam ir skirtas – pabėgti nuo tikrovės rūpesčių ir pasinerti į nuotykius?

Apie knygos autorę

„Ten, kur gieda vėžiai“ besteselio knygos autorė Delia Owens, kaip dažnai rašytojams nutinka, parašė romaną, įpindama savo gyvenimo patyrimus, žinias ir meilę gamtai. O pasakojimą nuspalvino, pasitelkdama lakią vaizduotę.
Rašytoja gimė pietų Džordžijoje ir užaugo jodinėdama žirgais Tomasvilio apylinkių miškuose. Jos motina nuo vaikystės skatino mergaitę tyrinėti miškus. Ji dukrą išmokė kaip žygiuoti pėsčiomis neužkliudant gyvatės ir nebijoti jokių žvėrių. Didžiąją savo gyvenimo dalį Delia Owens praleido tikroje laukinėje gamtoje arba šalia jos ir nuo vaikystės gamtą laikė savo geriausia drauge.
„Ten, kur gieda vėžiai“ yra vienintelė novelė, kurią moteris parašė. Kitos jos parašytos knygos yra memuarai – „Cry of the Kalahari“, (1984m) „The Eye of the Elephant“ (1992m), „Secrets of the Savanna“, (2006). Jas moteris išleido kartu su buvusiu vyru Mark Owens.