Skaitiniai

Greitasis skaitymas. Kaip jo išmokti?

2017.01.20

Kai mokykloje skaitėte vadovėlius ar darbe nuobodžius el. laiškus, net neabejojame, kad esate susimąstę apie greitesnį ir efektyvesnį skaitymą. Šiuo metu yra nemažai įmonių siūlančių savo pagalbą, siekiantiems išmokti greito skaitymo paslapčių. Knygos, specialūs mokymai ir netgi kompiuterinės programos yra veikiančios, bet už jas teks pakloti daugiau nei šimtą eurų. Mes Jums pateiksime kelis patarimus, kurių pagalba greitojo skaitymo subtilybes perprasite labai greitai ir tai Jums nieko nekainuos!

Greitas skaitymas. Pirmas žingsnis – stebėkite dabartinį savo skaitymo greitį. Laiko stebėjimas ne tik padės stebėti ar progresuojate, bet ir padės išlikti motyvuotu.

  • Stebėkite per kiek laiko perskaitote tam tikrą kiekį teksto. Pavyzdžiui, nuimkite laiką ir stebėkite kiek trunka perskaityti knygos puslapį ar kiek trunka perskaityti 500 žodžių.
  • Pats lengviausias ir patogiausias būdas išmatuoti skaitymo greitį yra pasinaudoti Online programomis. Tiesiog į paieškos sistemą Google įveskite „reading speed test“. Dauguma internetinių tinklapių siūlančių šią paslaugą dar siūlo ir teksto suvokimo testą, kurio pagalba galite įvertinti kiek greitai perskaityto teksto supratote.
  • Nepaisant kokį laiko matavimo būdą pasirinksite, stenkitės skaityti tekstą įprastiniu greičiu. Taip pat stenkitės neapsiriboti ties vienu tekstu. Perskaitę kelis straipsnius skirtingomis temomis, gausite skirtingą rezultatą. Išmatuoto laiko vidurkis bus Jūsų tikrasis skaitymo greitis.

Atsikratykite viskuo, kas Jus skaitymo metu blaško. Net jei Jums ir maloniau skaityti knygą klausant muzikos ar žmonių perpildytoje kavinėje, rekomenduotume atsisakyti šios minties jei norite išmokti greitojo skaitymo. Stenkitės susirasti kuo ramesnę skaitymui vietą ir atsiriboti nuo visko, kas galėtų blaškyti dėmesį, įskaitant televizorių, radiją ir telefoną.

Skaitymo greitis priklauso nuo skaitomos medžiagos turinio. Skaitymo greitis visais atvejais kinta, priklausomai nuo to ar skaitote laikraštį, knygą, ar reklaminį lankstinuką. Jeigu skaitote laikraštį, „nugriebti“ pagrindinę mintį galima ir perskaitant kas antrą sakinį. Jei skaitote matematikos vadovėlį ar filosofijos knygą, didesnė koncentracija į tekstą yra neišvengiama.

Išmokite atskirti pelus nuo grūdų. Nesvarbu ką skaitote - knygą ar elektroninį laišką, stenkitės greitai akimis perbėgti tekstą ir susirasti paryškintus žodžius, pagrindinę mintį. Vėliau galėsite praleisti dalį teksto ir perskaityti tik tas vietas, kurios Jums bus aktualios.

Mokykite save iš naujo neskaityti tų pačių pastraipų. Dauguma žmonių dažnai sustoja ir grįžta prie jau perskaitytų žodžių ar sakinių, kad įsitikintų ar teisingai suprato mintį. Taip daryti tikrai nebūtina, nes ilgainiui tai patampa įpročiu ir vėliau net nejausdami grįšite prie perskaitytos pastraipos. Vienas pratimas padėsiantis atsikratyti šio blogo įpročio - skaitydami vilkite žemyn popieriaus lapelį ar kortelę, uždengdami perskaitytą sakinį.

Nustokite skaityti sau. Kai skaitote, greičiausiai mintyse galvojate apie žodžių tarimą ar, netgi, judinate lūpas. Dauguma žmonių arba mintyse taria skaitomus žodžius, arba tyliai taria kiekvieną žodį judindami lūpas. Bet kuriuo atveju - taip Jūs stabdote save.

  • Jei norite atsikratyti šio įpročio, Jums reikia tai suvokti. Kai mintyse pagaunate save tariant žodžius, iškart nustokite.
  • Kai pamatote žodį iš karto pabandykite jį įsivaizduoti, vietoje to, kad bandote jį pirma ištarti ir tik tada įsivaizduoti.
  • Laikykite rankos pirštą ant burnos ir laikykite jį tol, kol skaitote.

Skaitykite su ranka. Braukite su pirštu per kiekvieną žodį ir sakinį kurį skaitote. Jūsų akys visada seka judesį, todėl skaitant tokiu būdu, pagreitėja skaitymo greitis.

Praleiskite mažiau laiko fiksuodami sakinio pabaigą. Skaitykite taip, lyg visa knyga būtų vienas ilgas sakinys. Kuo labiau sumažinkite laiko tarpą, kuriame užfiksuojate skyrybos ženklus.

Praktikuokitės skaityti blokais. Jeigu kalba, kuria skaitote knygą, yra Jums puikiai suprantama, stenkitės žvilgsnį koncentruoti pastraipos centre, išmesdami iš sakinio kelis žodžius. Praleidus kelis žodžius, sakinys dažniausiai nepraranda savo prasmės, nes ne visi žodžiai yra svarbūs.

Sena.lt

Komentarai:

Komentuoti gali tik prisijungę vartotojai!

coliuk

coliuk

prieš 5 metus

greitas maistas, greiti pasimatymai, greitas skaitymas... greitas gyvenimas... :D

naltas

naltas

prieš 5 metus

Ar kam nors pavyko įvaldyti šį skaitymo būdą? Susidaro įspūdis, kad autorius tiesiog perrašė idėjas.

Negudrus

Negudrus

prieš 6 metus

Trafas teisus. Administratoriau, pageidautina, kad publikuotumėte aktualias naujienas, ir nuorodos turi būti veikiančios (arba pašalintos).

Trafas

Trafas

prieš 6 metus

Straipsnyje minimi litai. Vadinasi straipsnis senstelėjęs ir prieš publikavimą neperžiūrėtas. Yra skyrybos klaidų. Pabaigoje pateikta šaltinio nuoroda neaktyvi.