Recenzijos

Paskutinis prisiekusysis

John Grisham | 2015.05.18

Neteisk kitų ir nebūsi teisiamas. Ar tikrai?

     Ko gali tikėtis jaunas, iš paikumo žurnalistikos mokslų taip ir nebaigęs jaunuolis, pradėdamas dirbti vietiniame nedidelio Misisipės valstijos miestelio laikraštyje, kuriam vadovauja nusenęs, pompastiškus nekrologus rašantis redaktorius ir leidėjas, pravarde Lopas? Sakysite, ko čia ir besitikėti. Net nespėjus pradėti pasiekta karjeros pabaiga. Klystate. Ambicingas vyrukas ne tik tikisi, bet ir veikia – nusiperka jau bene bankrutuojantį savaitraštį „The Ford County Times“ ir imasi dirbti, kaip jau išmano. Pasirodo, suktis moka, taigi, apygardos laikraštį prikelia antram gyvenimui. O gal veikiau popierių antram gyvenimui prikelia žiauri žmogžudystė ir teismo procesas, atgulęs į jo puslapius?

     Turtingos senelės paragintas, 23-ejų Džoineris Viljamas Treinoras 1970-aiais atvyksta dirbti į išgalvoto Klantono miesto (Misisipės valstijoje) laikraščio redakciją, kurios savininku visai netrukus pats ir tampa. Mat laikraštis jau senokai merdėja ir netrukus bankrutuoja. Per klaidą ar nesusipratimą jaunuolis tampa nauju žmogumi - tiesiog Viliu Treinoru. Paprasta ir aišku. Ir būtent šis žmogus visai Fordo apygardai nuosekliai ir savęs negailėdamas teiks karščiausią informaciją iš teismo salės, kurioje bus sprendžiamas vietinės gaujos pagranduko Denio Pedžito, išprievartavusio ir nužudžiusio jauną moterį jos mažamečių vaikų akivaizdoje, likimas. Mirties bausmė ar kalėjimas iki gyvos galvos? 

     Knyga suskirstyta į tris etapus, kurie devynių metų laikotarpį padalina laiko skale. Pirmajame etape - pasakojimą pradeda jaunasis Vilis, kuris supažindina su miestelio aplinka, gyvenimu, žmonėmis, stebimas ir jo paties prisitaikymas naujoje aplinkoje. Įvykdoma žmogžudystė, sukuriama intriga ir antrame etape vyksta bylos nagrinėjimas ir stebimas intensyvus Vilio darbas redakcijoje. Trečiasis etapas jau pasakoja Vilio gyvenimą po penketo metų, kai į jo ir miestelio gyvenimą grįžta Denio Pedžito šmėkla, o jo teisme liudiję prisiekusieji pradedami žudyti žudiko pasirinkta tvarka. Vilio bičiulei, kuri tapo labai artimu jam žmogumi, juodaodei panelei Kelei Rafin taip pat gresia mirtinas pavojus. Mat ji buvo viena iš žiuri narių, kurie pasisakė už mirties bausmę žudikui. Pasakojimo atomazga nuspėjama, tačiau reikia atidumo sekant šios istorijos vingiais. Smalsu bus ir tiems, kurie domisi žmogaus teisių revoliucija JAV 8 deš. pradžioje. 

     Johnas Grishamas – plataus akiračio žmogus, vasario pradžioje atšventęs savo 60-ąjį gimtadienį, amerikiečių teisininkas, baigęs Misisipės universiteto Teisės fakultetą ir dirbęs baudžiamosios teisės advokatu, politikas ir, žinoma, rašytojas. Veikiausiai todėl jo detektyvai nėra vieno kąsnio užkandis savaitgaliui. Taip, jie dinamiški, ne kartą siužeto vingį pasukantys skaitytojui nenumatyta linkme, leidžiantys spėlioti, kas yra tikrasis niekšas, o kas herojus, bet kartu ir taip užnarplioti, kad įpusėjęs istoriją, sutrinki ir imi abejoti kiekvienu istorijos personažu. Net tuo, kuris tą istoriją pasakoja.

     Teisininkų žargono J. Grishamo puslapiuose niekada netrūksta. Ir teisininkas arba teisėsaugos atstovas būtinai kur nors sukiosis, jei ne pirmame plane, tai bent antrame tikrai. Savo interneto puslapyje rašytojas prisistato citata: „Labai abejotina, ar būčiau parašęs savo pirmąją istoriją, jei nebūčiau dirbęs advokatu. Niekada nesvajojau būti rašytoju. Rašau tik tuomet, kai pats tampu teismo proceso liudininku.“

     Būtent J. Grishamas tituluojamas savotiškai naujo, labiau specifinio detektyvo - teisinio trilerio (angl. legal thriller) - tėvu. Detektyvų autoriaus istorijose skaitytojas nebus varginamas ilgais gamtos ar peizažo aprašymais, tačiau bene visur sutiks aštrius, konfliktuojančius arba taikius, bet labai informatyvius dialogus, kurie ženkliai prisideda prie daugiasluoksnio veikėjų charakterio kūrimo pasakojime. Tai tarsi šalta teisininko logika grįsta dialogo konstrukcija, kuri dėl struktūros tampa labai išraiškinga, todėl svarbu ne tik kas sakoma, bet ir kaip.

     Pridurtina, kad kone kas antra J. Grishamo knyga keliauja į žydruosius ekranus: „The Firm“, „The Pelican Brief“, „The Client“, „A Time to Kill“ ir sąrašą dar galima tęsti ir tęsti be pabaigos.

     Tiesa, čia jums ne detektyvų karalienės Agathos Christie romanas su mažuoju belgų sekliu Puaro priešaky ir ne Arthuro Konano Doilio snobiškas anglų detektyvas, nesiskiriantis su pypke iš rankų, misteris Šerlokas Holmsas, bet pilkosios ląstelės darbo gaus. Pakankamai. Ką gi, teismas eina, prašom stoti! 

Ieva Dirmaitė, www.keturivejai.lt

Komentarai:

Komentuoti gali tik prisijungę vartotojai!