Skaitinys

Sena.lt lapkričio mėnesio knygų naujienos

Per paskutiniuosius mėnesius Lietuvos ir pasaulio padangėje gimė nuostabių ir puikių knygų. Įvyko šiokių tokių pokyčių ir literatūros pasaulyje. Lietuvoje svarstoma apie užsienio literatūros pašalinimą iš privalomų Lietuvos mokyklų programų. Tai kelia didelį nerimą pedagogams ir tėvams. 

Tačiau šiame straipsnyje aptarsime ir linksmesnes naujienas, susijusias su knygomis. Kaip jau spėjote pajausti, artėja pats nuostabiausias metų laikas – Kalėdos. Siūlome nepamiršti pasiruošti šventėms iš anksto ir išrinkti dovanas visiems, kuriuos mylite, neskubant. 

Šia proga žemiau atrinkome puikias knygas, kurios po eglute tiks tiek mažiems, tiek dideliems. Tai įvairių žanrų ir tematikos kūriniai, kurie jau spėjo sulaukti didelio skaitytojų susidomėjimo. Tikimės, jos nepaliks jūsų abejingų ir praskaidrins nuotaiką sėdint šiltai namuose, lauke pučiant žvarbiam vėjui ar už lango krintant pirmoms snaigėms.

 Smagaus skaitymo!

 

Literatūros naujienos – ar girdėjote?

 Neseniai Lietuvoje daug diskusijų sukėlė naujas Švietimo ministerijos išplatintas pranešimas spaudai apie pasaulio literatūros pašalinimą iš privalomų Lietuvos mokyklų programų. Tačiau pedagogai sukilo ir klausia: kaip tuomet mums visiems išlikti Vakarų visuomenės dalimi be tokių žymių rašytojų kaip William‘o Shakespeare‘as, Ernest’o Hemingway, Franz Kafka ar Victor‘o Hugo bei daugelio kitų? 

 Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, pažymėjo: „Visiškai nepriimtina, kad 11–12 klasių programoje tarp privalomų kūrinių nėra nė vieno užsienio autorių kūrinio. Pasaulinė literatūra neatsiejama visapusiškos asmenybės raidos dalis, todėl turime užtikrinti, kad ji nenunyks.“

Daugelis pedagogų nesutiko, kad lietuvių literatūros autoriai turi būti privalomi, o užsienio pasirenkami. Jų nuomone: „Tai tiesiog yra nenuoseklu ir neatitinka edukologinės logikos“.

Ir iš tiesų kaip galima mokytis tik apie lietuvių autorius, o didžiuosius rašytojus (kurie greičiausiai ir buvo mūsų lietuvių autorių mokytojai) nustumti į šoną? Lietuvių menas ir literatūra plėtojosi Vakarų literatūros kontekste. Mūsų autoriai yra išties įdomūs ir talentingi, visgi, reikėtų nepamiršti kas sukūrė „Romeo ir Džiuljetą“, „Hamletą“, V. Hugo „Notre Dame de Paris“  bei daugelį kitų šedevrų.

 NŠA (nacionalinė švietimo agentūra) pažymėjo, jog galutinių pasiūlymų visam programos projektui laukia iki gruodžio 15 d. Tuomet bus svarstoma ką geriau pasirinkti: ar palikti visuotinę literatūrą kontekstinės literatūros sąraše, ar sutarti, kurie visuotinės literatūros autoriai / kūriniai yra privalomi nagrinėti III–IV gimnazijos klasėse, ar nurodyti privalomų pasirinkti visuotinės literatūros autorių skaičių, kai kiekvienas mokytojas gali rinktis kontekstinius autorius atsižvelgdamas į savo darbo metodus, galimybes ir mokinių interesus.

Tikimės, jog bus priimtas teisingas sprendimas ir iš jaunų žmonių nebus atimta galimybė susipažinti su nuostabiais ir pripažintais pasaulio rašytojais. 

 

Artėja Kalėdos! Padovanokite naujai išleistas knygas savo artimiesiems

 

  •  „Kalėdų paršelis“ – J. K. Rowling

 

 Kas nelaukia naujų J. R. Rowling knygų? Pamatę, jog britų autorė spalio mėnesį išleido naują vaikams skirtą knygutę, netvėrėme džiaugsmu. „Kalėdų paršelis“ – nuostabi istorija, pasakojanti apie berniuko meilę pamestam brangiam žaislui ir apie tai, kiek jam teks patirti, jog jį surastų. Istorija yra skirta vaikams nuo 8-erių metų ir visai šeimai.

Kaip ir visose J. K. Rowling knygose, taip ir šioje slypi gyvenimiški patyrimai, kurie vaikus moko tikrojo gyvenimo ir koks jis kartais gali būti sunkus. „Kalėdų paršelis“ padės tėveliams ir vaikams aptarti praradimus, kurie į gyvenimą įneša ne tik kartėlio, tačiau ir gražių dalykų. 

Ši knyga galėtų būti nuostabi dovana mažiesiems Kalėdų proga. 

 

  • „Adamkus“ – prof. Egidijus Aleksandravičius

 

Lapkričio 3 d. dieną mūsų Prezidentui Valdui Adamkui suėjo 95 metai. Ta proga šią dieną buvo išleista išsami jo biografinė knyga. Naujoje knygoje prof. Egidijus Aleksandravičius pasakoja ne tik neįtikėtinai jaudinančią V.Adamkaus gyvenimo istoriją, bet ir atveria įdomų pokarinį lietuvių laikmetį.

  1. Aleksandravičius apie knygą „Adamkus“ sako: „Tai pirmoji išsami biografija žmogaus, kuris jau įėjo į Lietuvos istoriją kaip populiariausias Kovo 11-osios Respublikos politikas, kone aštuonis dešimtmečius aktyviai veikęs ir šiandien tebeveikiantis visuomenės ir valstybės laisvės labui.” Mėgstantiems skaityti biografijas tiesiog privaloma turėti šią knygą.

 

  • „Kaip per sviestą” – Vita Marija Murėnaitė

 

 Jauna, linksma ir labai žavi lietuvaitė Vita (arba kitaip dar „Running Vita“) išleido šiek tiek „crazy“ ir nuotaikingą receptų knygą „Kaip per sviestą“. Kūrinys atspindi savo autorės stilių, pradedant nuo vizualų, baigiant receptų pateikimo paprastumu. Tačiau, kaip pati autorė teigia, tai ne tik knyga apie maistą: „Nenorėčiau „Kaip per sviestą“ vadinti tiesiog receptų knyga, nes į ją sudėjau kiek daugiau nei tik iščiustytų nuotraukų ir instrukcijų rinkinį. Ši knyga yra mano vaikystės, paauglystės ir viengungystės skonių prisiminimai bei aprašymai, pamokos nemokantiems, varginančios buities supaprastinimas ir, žinoma, vienas kitas juokelis – be jų mano pasaulis tiesiog negali suktis.” Knygoje rasite lengvų, tačiau labai skanių receptų bei linksmų nuotraukų, kurios gaminant maistą pakels jums nuotaiką ir suartins. Tai puiki Kalėdų dovana jūsų artimajam ar draugei.

  

  • „Užrašyta istorija. Laiškai pakeitę pasaulį“ – Simon Sebag Montefiore

 

 Laiškai gyvuoja ilgiau nei juos rašiusieji žmonės. Anksčiau, kai dar nebuvo interneto ir mobiliųjų telefonų, žmonės bendraudavo vieni su kitais rašydami ilgus laiškus. Tai romantiškas ritualas, turintis savyje šiek tiek magijos ir paslapties. Simon Sebag Montefiore savo naujoje knygoje „Užrašyta istorija“ sudėjo daugiau kaip šimtą garsiausių pasaulio istorijoje laiškų iš daugelio kultūrų ir šalių nuo senovės Egipto ir Romos iki šiuolaikinio pasaulio. Vieni iš jų įkvepiantys, kiti sukeliantys neigiamas emocijas, dar kiti tikri literatūriniai šedevrai ar erotiški prisipažinimai. Viena aišku, šie laiškai nepaliks jūsų abejingų bei galbūt įkvėps parašyti ranka laišką ir Kalėdų proga kaip dovaną padovanoti savo mylimajam (-ajai).

  

  • „Noelės dienoraštis“ – Richard Paul Evans 

 

Mėgstantiems lengvus ir „skanius“ romanus ši Richard‘o Paul Evans‘o lengvai skaitoma knyga tikrai patiks. 

Garsus amerikiečių rašytojas, spėjęs išleisti 42 knygas suaugusiesiems ir 5 knygas vaikams, ypač skaitytojų mylimas už jaudinančias kalėdines istorijas, kuriose nagrinėjamos jautrios gyvenimiškos temos. Ši knyga ne išimtis. Pasakojimas sukasi apie Džeikobą, kuris yra žinomas rašytojas. Likus kelioms dienoms iki Kalėdų, jis sulaukia skambučio. Mirė jo motina, su kuria jis nesutarė. Pasirodo, ji paliko jam visą turtą. Jam tenka grįžti į namus, kurie primena jo nelaimingą vaikystę. Ką jis atras ir supras, būdamas savo vaikystės namuose? Kokias paslaptis sužinos?  

 

  •  „Kalėdų vakarėlis“ – Karen Swan 

 

Ruošiantis didžiosioms metų šventėms niekas nesukurs tokios šventinės nuotaikos kaip knygos Kalėdų tema. „Kalėdų vakarėlis“ – nuostabi, šilta, kupina intrigų knyga, kurioje susipina daug skirtingų temų: draugystė, meilė, sudėtingi seserų santykiai, dramos ir, žinoma, paslaptys. Perskaitę šią knygą nuoširdžiai įsimylėsite Karen Swan. Galbūt net jos knygų skaitymas taps jūsų kasmetinė tradicija, nes kiekvienais metais per Kalėdas ji išleidžia naują šios tematikos knygą. „Kalėdų vakarėlis“ novelė galėtų būti puiki dovana jūsų draugei ar mamai, mėgstančiai skaityti romanus.

  

  • „Kaip veikia smegenys. 12 taisyklių, padedančių namie, darbe ir moksluose“ – John Medina 

 

Pažįstate žmogų, kuriam patinka skaityti negrožinę literatūrą? Šioje chirurgo ir smegenų veiklos tyrinėtojo John Medinos parašytoje knygoje rasite įspūdingų ir naudingų faktų apie smegenis. Kodėl mes pamirštame dalykus? Kas padeda smegenų veiklai? Kodėl mums reikia nesustoti mokytis ir tyrinėti? Kas kenkia smegenų veiklai? Apdovanokite save ar savo artimą žmogų šia naudinga dovana. Nesustokime pažinti ir mokytis apie vieną sudėtingiausių ir paslaptingiausių organų – smegenis. Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpis – puikus metas tobulėti ir keistis. 

 

  • Lietuvės knyga „Kas yra upė?“ vaikams (ir ne tik) sulaukė pasaulinio pripažinimo

 

 Širdis džiaugiasi, kai lietuvių darbai yra pripažinti už Lietuvos ribų. Šį kartą rašytojos Monikos Vaicenavičienės pažintinė ir edukacinė paveiksliukų knyga „Kas yra upė?“ sulaukė ne tik prestižinės Italijos Anderseno premijos už geriausią negrožinę knygą vaikams, tačiau ir vos prieš savaitę „The Washington Post“ įtraukė šią knygą į geriausių 2021 metų vaikų knygų sąrašą. (https://www.washingtonpost.com/kidspost/2021/11/17/best-childrens-books-2021/) Pasakojime gvildenami klausimai: kas slypi upėje? Kokios žuvys ir kokie augalai ten auga? Kur upė teka, ir ką mato? Kaip upė palengvina mūsų gyvenimą? Tai knyga ne tik apie gamtą, bet kartu ir apie žvilgsnį, požiūrį į mūsų aplinką. Į klausimą, „Kas yra upė?“ kūrinio autorė knygoje atsako: „upė – tai istorija be pabaigos. Abstraktus atsakymas, tačiau konkretesnio aš pateikti negaliu. Mes visi galime kažką nuo savęs pridėti ir tada ta istorija vis plėsis“. P.S. Jei dar nesugalvojote ką Kalėdų proga dovanoti mažiesiems,drąsiai rinkitės šią nuostabią, gražią ir jautrią knygą.