Skaitinys

Debiutinis romanas „Pokalbiai su draugais“

Knygos apžvalga

knygos apžvalga Nors jaunajai airių rašytojai Sally Rooney dar tik 30 metų, tačiau ji jau gali didžiuotis nekukliais pasiekimais. Du moters romanai jau spėjo tapti tikra sensacija. 2017 m., (kai jai buvo vos dvidešimt šešeri) buvo išleistas jos debiutinis romanas „Pokalbiai su draugais“. Sekančiais metais buvo išleista jos antroji knyga – „Normalūs žmonės“. Šis kūrinys 2018 m. laimėjo geriausio romano apdovanojimą, „Costa Book Awards“, taip pat autorė buvo įvertinta viena svarbiausių Jungtinės Karalystės literatūros premijų – „British Book Awards“. „Normalūs žmonės“ – viena mėgstamiausių 2019 metų Baracko Obamos knygų. Knyga tapo „Sunday Times“ ir „New York Times“ bestseleriu, o abi jos knygos buvo ekranizuotos ir yra rodomos per „Hulu“ ir „BBC Three“. Daugelis Sally Rooney vadina pirmąja didžiąja „Y kartos“ rašytoja. 2019 m., Brukline ji pritraukė tiek daug žmonių į knygos pristatymą, jog renginį teko perkelti iš knygyno į netoliese esančią bažnyčią.

S. Rooney nėra kilusi iš rašytojų šeimos. Ji užaugo Castlebar mieste, Mayo grafystėje. Jos tėvas dirbo techniku telekomunikacijų įmonėje, o mama, turinti mokytojos išsilavinimą, dirbo vietiniame meno centre. Anot Sally, ji augo nelabai turtingoje aplinkoje. Mokykloje būsimoji rašytoja mokėsi vidutiniškai. Vienintelė sritis, kurioje jai tikrai sekėsi, buvo rašymas. Būtent iš rašymo ji šiandien ir gyvena. Jos kolega, Mitchellas S. Jacksonas, Pulitzerio premijos laureatas, turėjęs progą pamatyti iš arti kaip ji dirba, viename interviu teigė: „Sally tikriausiai yra drausmingiausias žmogus kokį pažįstu. Rašyti ji pradeda anksti ryte. S. Rooney užsidaro duris, užtraukia žaliuzes ir pasinėrusi į rašymą dirba“.

 Knygos siužetas

 „Normalūs žmonės“ – tai impulsyvi, jaunatviška ir kiek keistoka meilės istorija, su kuria dauguma gali susitapatinti. Pasakojime vyrauja pagrindiniai du veikėjai - Mariana Sheridan ir Konelis Waldron‘as. Veiksmas prasideda mokykloje vėlyvoje paauglystėje ir rutuliojasi universitete ateinančius ketverius metus.

Mariana, kilusi iš turtingos šeimos, tačiau meilės ir rūpesčio iš artimųjų ji nesulaukė. Merginą užaugino jos našlė motina, teisininkė, kuriai agresyvus elgesys, kaip ir jos bjauriam sūnui, yra priimtinas. Prasti santykiai šeimoje, verčia Marianą jaustis nevisaverte ir „nenormalia“. Konelį užaugino vieniša mama, kuri jo susilaukė būdama paauglė. Jie sunkiai verčiasi, tačiau jų namai yra pilni meilės. Vaikino mama dirba Marianos namų valytoja. Kadangi amžiaus skirtumas tarp mamos ir Konelio nėra pernelyg didelis, jie gerai vienas kitą supranta ir puikiai sutaria.

Konelis mokykloje yra visų mėgstamas, populiarus. Jam gerai sekasi sportas, jis turi daug draugų. Mariana – atstumtoji, atsiskyrėlė. Apie ją mokykloje sklando įvairiausi gandai. Žmonės jos nemėgsta. Vis dėlto, niekas negali nuginčyti fakto, jog ji protinga. Koneliui, beje, taip pat puikiai sekasi literatūros mokslai, tačiau jis nepasitiki savo jėgomis.

Nejučia tarp jaunuolių užsimezga ryšys, slaptas romanas. Konelis, nenorėdamas prarasti populiarumo, pasiūlo Marianai niekam nepasakoti apie judviejų bendravimą. Iš pradžių, rodos, paauglius sieja tik intymūs jausmai, tačiau su lig kiekvienu nauju puslapiu aiškėja, jog jie vieninteliai pažįsta vienas kito tikruosius veidus. Konelis pamato kokia jautri ir pilna kompleksų yra Mariana. Kokia gera širdis, slepiasi po „stora oda“, kurią ji užsiaugino norėdama apsaugoti save nuo šeimoje ir mokykloje patiriamų užgaulių. Mariana, tuo tarpu, vienintelė pamato Konelio rašytojo talentą.

Jų santykiai nutrūksta, kai į baigiamuosius mokyklos šokius Konelis pakviečia ne Marianą, o kitą panelę. Vėliau jie susitinka universitete, kur jų vaidmenys pasikeičia. Mariana turi vaikiną, daug draugų. Konelis – vienišius, pasimetęs naujoje aplinkoje. Jie vėl pradeda bendrauti. Knygoje jaunuoliai ne kartą bando būti kartu, tačiau kartu jiems būti sudėtinga, o atskirai būti jie taip pat negali.

 Mariana – didžiausia Konelio gerbėja, skatinanti jį siekti rašytojo karjeros. Ji jam atveria kitą pasaulį, o Konelis padeda jai įveikti nepilnavertiškumo kompleksą ir patirtas traumas. Net ir būdami su kitais žmonėmis, jie nenori nutraukti savo draugystės ir bendravimo. Gyvendami skirtingose valstybėse jie palaiko ryšį, susirašinėdami laiškais ir linki vienas kitam gero, nors ir nėra kartu. Ar gi tai ne tikra meilė?

 Knygoje narpliojamos problemos

 Knygoje gvildenamos įvairios problemos: tėvų ir vaikų sudėtingi santykiai, turtinė nelygybė, paauglių menkas savivertės turėjimas, psichinės sveikatos problemos, depresija, savęs ieškojimas, vyro ir moters santykių dinamika, sveikas sekso suvokimas, pagarba sau.

Sally Rooney knygoje parodo, jog šeimos narių santykiai nepriklauso nuo jos statuso. Pasiturintys žmonės kartais gali būti daug atšiauresni nei žmonės, gyvenantys kukliai. Konelio mamos gyvenimas buvo sunkus. Paauglė susilaukusi sūnaus ir viena jį auginusi, sugebėjo padovanoti jam visą savo meilę ir rūpestį. Tuo tarpu, Mariana šeimoje patyrė fizinį ir emocinį smurtą.

Romano autorė gana atvirai aprašo sekso scenas. Pagrindinė herojė iškreiptai suvokia intymumą, meilę. Galbūt todėl, jog niekada jos nėra patyrusi??

Kritiškai vertinama ir knygos pabaiga. Vieniems ji nepatiko, kiti nekantraudami tikisi knygos tęsinio. Dėl vieno aišku – autorė puikiai susitvarkė su pasakojimo užbaigimu, nes jis vis dar kelia diskusijas ir neleidžia paleisti iš minčių knygos herojų. Kas žino, galbūt autorė nuspręs pratęsti intriguojančią ir jaudinančią Marianos ir Konelio meilės istoriją.

 Pabaigai

 Galima drąsiai teigti, jog susitapatinti su romanu gali dauguma žmonių. Kas nėra patyręs sunkumų mokykloje, jautę nepasitikėjimo savimi jausmą, nesiekė būti „normaliais“ kaip visi ar dvejojo dėl ateities pasirinkimo, kentėjo nuo meilės? Nėra žmogaus pasaulyje, kuris nebūtų padaręs klaidingų ir gėdingų sprendimų, pasirinkę netinkamus draugus ir pykęsi su šeimos nariais. Knygos grožis pasireiškia tame, jog skaitytojui parodoma, kokios iš tiesų nesvarbios yra aplinkinių nuomonės, svarbu išlikti savimi, nepamesti savęs. Būti „|normaliu“, tai reiškia būti savimi ir nesigėdyti tam tikrų savo savybių. Visi žmonės patiria problemų ir tai yra normalu. Kūrinys tinka ne tik paaugliams, tačiau visiems, mėgstantiems puikiai parašytus romanus.