Skaitinys

8 priežastys, kodėl verta skaityti knygas

Ar pamenate, ką anksčiau veikdavote laisvalaikiu, ypač, būdami vaikai? Greičiausiai atsiversdavot mėgstamą knygą ir su linksmiausiais herojais leisdavotės į pačius keisčiausius bei įdomiausius nuotykius. Vėliau sekė rimtesni romanai, novelių rinkiniai, pažintis su užsienio autoriais, poezija... Deja, šiandien, turėdami laisvą akimirką, žmonės verčiau be atvangos brauko telefoną ir stebi, ką veikia jų draugai arba spusteli televizoriaus pultelį bei laukia, ką gi gero parodys judantys objektai ekrane. Kad ir kokia išpuoselėta grafika bei efektais gali pasigirti šiandienos kinas, savo nauda jis niekada neprilygs knygai. Netikite? Štai 8 priežastys, įrodančios, jog knygas skaityti tikrai verta!

Lavina protą
Knygos padeda treniruoti smegenis, išlaiko jas aktyviomis, lavina atmintį. Mokslininkai įrodė, kad nuolatinis knygų skaitymas gali padėti išvengti Alzheimerio ligos ar net demencijos. Taigi, užuot gėrę maisto papildus, kurie, pasak juos brukančių vaistininkų, gerina smegenų veiklą, verčiau atsiverskite knygą – nauda bus dešimteriopai didesnė!

Padeda atsipalaiduoti
Kadangi atėjo toks metas, kai visi nuolat zuja it bitutės, o žodžiai nebespėju, pavargau, neturiu laiko – tiesiog įaugo į kraują, puikus būdas atsipalaiduoti – knyga. Jei ji įtraukianti ir įdomi, nė nepastebėsite, kaip pamiršite visus kasdienius rūpesčius bei atsipalaiduosite, tad tai taps puikia priemone nuo streso ar blogų emocijų.

Žinios
Viskas, ką perskaitote, lieka jūsų galvoje ir kristalizuojasi į informaciją, kuri ateityje gali praversti. Net jei skaitote ne istorijos vadovėlius ar geografijos žinynus, turbūt nė neįsivaizduojate, kiek realių faktų ir naudingos informacijos gali slypėti ir grožinėje literatūroje. Tad užuot sklaidę beprasmišku ir tuščiu turiniu persismelkusius naujienų portalus, geriau atsiverskite knygą.

Turtingesnis žodynas
Turbūt ir patiems teko pastebėti, kad apsiskaitę žmonės kalba labai sklandžiai, išmintingai ir vartoja kur kas daugiau įvairesnių žodžių. Taigi, jei jūsų profesija reikalauja neprastų oratorystės įgūdžių – skaitykite. Jūsų smegenys tiesiog savaime užprogramuos perskaitytą tekstą, kuris įsilies į kalbą bei ją praturtins.

Geresnė atmintis
Jei norite sekti įvykių eigą, esančią knygoje, turite įsiminti charakterius, tam tikrus jų bruožus, dialogus, siužeto liniją ir daugelį kitų dalykų. Tai reiškia, jog privalote atkreipti dėmesį į detales bei jas įsiminti, o tai padeda lavinti atmintį.

Skatina loginį mąstymą
Turbūt ne kartą esate susidūrę su situacija, kai skaitote detektyvą ar mistinį romaną ir knygos baigtį nuspėjate dar prieš užversdami paskutiniuosius puslapius. Nors tokiais atvejais visus laurus atiduodate savo intuicijai, tai ne jos nuopelnas. Skaitydami jūs pasąmoningai analizuojate informaciją, renkate ją ir dėliojate į nedidelius stalčiukus, esančius galvoje, o tai ir leidžia prieiti prie išvadų, kurios padeda įminti knygose glūdinčias paslaptis. Taigi, specialiai nė nesistengdami, taip lavinate savo loginį mąstymą.

Gerina rašymo įgūdžius
Nors vieni sako, kad rašymas ir sklandus minčių dėstymas – duotybė – sudėlioti rišlų sakinį be klaidų galima ir išmokti. Be to, ką nuo pirmos klasės jums į galvą kalė lietuvių mokytojai, didžiulę naudą atneša knygos. Jos plečia žodyną, padeda įvaldyti rašymo stilių bei įsiminti gramatinius niuansus, pavyzdžiui, sudėtingų žodžių rašybą. Na, o taisyklinga rašysena šiandien – didžiulis privalumas. Tad nustokite skųstis, jog negalite išraityti nė gražaus sveikinimo močiutei Kalėdų proga, ir imkitės naudingo pagalbininko – knygos.

Lavina vaizduotę
Kūrybingumas – šių dienų žmogaus bruožas. Jį geriausiai lavina ne kas kitas, o knygos! Tai neaprėpiama galimybė viską interpretuoti savaip ir bent trumpam pabėgti į tokį pasaulį, kuriame taisykles diktuojate jūs. Vieną dieną galite joti žirgu po paslaptingus Airijos miškus, o kitą – regzti meilės romaną su Senovės Romos imperatoriumi... Na, o gebėjimas į pasaulį žvelgti plačiau tikrai padeda ir gyvenime: tiek generuojant idėjas, tiek norint nustebinti mylimą žmogų, tiek siekiant išsisukti iš ekstremalios situacijos.

Agnė